ماندگاري ركود در بازار لوازم خانگي
نظر شما چیه ؟

ماندگاري ركود در بازار لوازم خانگي

نزديک به چند ماه از ارائه طرح فروش اقساطي کالاهاي ايراني توسط دولت در قالب بسته خروج از رکود مي گذرد اما نه تنها اين طرح اجرايي نشد، بلکه باعث ماندگار شدن رکود در بازار لوازم خانگي در آستانه سال نو شد.
در حالي که رئيس کل بانک مرکزي از عدم لغو اين طرح خبر داد و گفت که طرح کارت خريد کالامتوقف نشده است، اما مسئولان وزارت صنعت ديدگاه ديگري دارند. ديروز مجتبي خسروتاج قائم مقام وزير صنعت، معدن و تجارت در اين باره به فارس گفت: درباره اين که آيا اين طرح به فراموشي سپرده شده يا خير بايد از بانک مرکزي سوال شود، زيرا متولي اجراي اين طرح، بانک مرکزي بوده و مسئولان بانکي قرار بود ضوابط و شرايط اجراي آن را براي استفاده عموم مردم تعيين کنند.
خسروتاج در ادامه با اشاره به جايگاه بانک مرکزي در طرح کارت اعتباري خريد کالاافزود: در بسته خروج از رکود، کارشناسان وزارت صنعت دو يا سه طرح در بخش هاي مختلف ارائه کردند که به اعتقاد آنها اين طرح ها مي توانست به افزايش تقاضا منجر شده و رونق را در آن بخش ها ايجاد کند، اما در اين ميان صرفا بخش خودرويي اجرايي شد و باقي هنوز معلوم نيست چه سرنوشتي داشته اند و بهتر است نتيجه نهايي را از مسئولان بانک مرکزي بپرسيد.

انتظار ايجاد شده به رکود دامن زده است
محمد طحان پور، رئيس اتحاديه فروشندگان لوازم خانگي تهران با اشاره به رکود موجود در بازار به خبرنگار جام جم گفت: امروز برخلاف سال هاي گذشته در روزهاي پاياني سال هيچ خبري از رونق اقتصادي در بخش فروشندگان لوازم خانگي نيست. به صورتي که برخي واحدهاي صنفي فعال در اين زمينه در طول روز حتي يک فاکتور فروش هم صادر نمي کنند.
طحان پور درباره طرح کارت اعتباري خريد کالاافزود: اين طرح از همان روزي که توسط مسئولان مطرح شد مورد انتقاد صنف بود، چون پيش بيني مي کرديم سازوکاري که براي آن در نظر گرفته شده مانع از اجراي آن خواهد شد و ناهماهنگي ها در اجراي اين طرح باعث شد تا پيش بيني کارشناسان صنفي در اين زمينه به واقعيت تبديل شده که باعث بي اعتمادي و بلاتکليفي خريداران به اين طرح باشد.
وي به موضوع تغيير اعتبار و افراد مشمول دريافت اين کارت اشاره کرد و گفت: مشکل اصلي اينجاست که همه اين تاخيرها باعث ايجاد انتظاري بدون نتيجه در ذهن خريداران شد و مانع حضورشان در بازار بود که امروز بزرگ ترين ضربه را به واحدهاي صنفي فروشندگان لوازم خانگي زده است. به صورتي که امروز برخي واحدهاي صنفي از عهده مخارج ماهانه خود نيز برنمي آيند.
رئيس اتحاديه فروشندگان لوازم خانگي تهران در ادامه تاکيد کرد: با توجه به تاخير ايجاد شده در اجراي اين طرح از سوي بانک مرکزي و فرارسيدن آخرين ماه سال يعني اسفند کاملامسجل شد که اين طرح حداقل امسال اجرايي نخواهد شد؛ چون همه مي دانيم بانک ها در آخرين ماه سال تقريباً پرداخت تسهيلات ندارند و بيشتر به جمع بندي حساب هايشان مي پردازند تا براي ارائه بيلان هاي مالي خود به مسئولان بالادستي آماده باشند.
اين مقام صنفي درباره رونق احتمالي در صنف يادشده نيز گفت: با توجه به شرايط ايجاد شده در دوران پسابرجام و حضور توليدکنندگان خارجي در ايران احتمال سرمايه گذاري مشترک با توليدکنندگان داخلي بيشتر شده و بر همين اساس پيش بيني کارشناسان صنفي بر اين است که رونق در لوازم خانگي تقريبا از نيمه دوم سال آينده آغاز شود و بتوانيم از شرايط نگران کننده فعلي عبور کنيم.

سياست هاي متناقض بانک مرکزي
حبيب الله انصاري، دبيرکل و رئيس ستاد برنامه ريزي و اجرايي انجمن صنايع لوازم خانگي ايران با تاکيد بر رکود موجود در صنعت لوازم خانگي به خبرنگار ما گفت: به طور کلي از ابتداي سال جاري صنعت توليد لوازم خانگي به دليل برخي بلاتکليفي هاي مربوط به نتيجه مذاکرات هسته اي در رکودي غيرقابل تصور به سر برده است که در ميانه سال وزارت صنعت، معدن و تجارت براي جلوگيري از بروز بحران با ارائه طرح کارت اعتباري سعي در معکوس کردن اين روند داشت.
انصاري افزود: مسئولان و کارشناسان وزارت صنعت با اين طرح در نظر داشتند با ايجاد تقاضا در ميان خريداران زمينه رونق صنايع داخلي را ايجاد کنند که نمايندگان بانک مرکزي در اين زمينه نيز اعلام آمادگي کردند، اما ناگهان تغييراتي در اين زمينه ايجاد شد که مي توان به مشمولان و همچنين ميزان اعتبار موجود کارت هاي مذکور اشاره کرد. به اعتقاد اين مقام صنفي اگر بانک مرکزي به جاي اين تغيير رويه ها، مبلغي بسيار کمتر از آنچه را که در اختيار خودروسازان قرار داده بود براي صنايع لوازم خانگي در نظر مي گرفت، امروز شرايط رکود روند ديگري به خود مي ديد و ديگر نگران آينده توليد در کشورمان نبوديم. اين تغييرات پي در پي سياست هاي اجرايي مسئولان بانک مرکزي باعث شده تا شرايط رکودي که قرار بود از آن خارج شويم، تشديد شده و امروز نگراني بيشتري براي توليدکنندگان ايجاد کند.

اخبار مرتبط